Dirbtiniai pluoštai

Visiems dirbtiniams pluoštams būdingos daugiau ar mažiau panašios savybės. Sintetiniai pluoštai yra gaminami iš produktų, gaunamų iš naftos. Sintetiniai siūlai yra tvirti, beveik nesiglamžo ir yra gerokai pigesni už natūralių pluoštų siūlus. Dažniausiai į siūlų sudėtį įeina akrilanas, kartais – nedidelis procentas poliamido.

Sintetika siūluose nėra mano mėgstama ir kiek įmanoma stengiuosi jos vengti, ypač mezginiuose vaikams. Visgi reikia pripažinti, kad nedidelis procentas sintetikos, esančios mezginyje, tikrai nepakenks nei pačiam rūbui, nei jo dėvėtojui, ypač jei yra mezgami aksesuarai. Tai daugiau požiūrio ar įsitikinimo dalykas.

Prie dirbtinio pluošto priskiriami šie:

  • Akrilas
  • Poliamidas
  • Poliesteris

akrilas

Akrilas –  dirbtinis pluoštas. Žaliava jo gamybai gaunama iš gamtinių dujų. Akrilas yra lengvas, švelnus, lengvai nusidažo, o tai leidžia išgauti sodrias, ryškias spalvas. Dėl savo apimties, akrilo verpalai primena vilnonius siūlus. 

————————————————————

 

 

poliamidas

Poliamidas – sintetinis pluoštas, labai atsparus trinčiai (apytiksliai 10 kartų daugiau nei medvilnė ir net 20 kartų daugiau nei vilna). Jis nesiglamžo, yra elastingas ir tvirtas, tačiau labai elektrinasi ir greitai blunka nuo ryškios šviesos. Poliamidas dažniausiai naudojamas kaip priedas su natūraliais pluoštais, dažnai dedamas į tuos siūlus, kurie, pasak gamintojo, yra skirti kojinėms megzti, nes taip  siūlas įgauna daugiau tvirtumo ir kojinės iš tokių siūlų ne taip greitai susidėvės.

—————————————————

poliesteris

Poliesteris – cheminis pluoštas, gaminamas iš naftos. Poliesteris yra tvirtas, atsparus trinčiai ir beveik nesiglamžo, nesugeria drėgmės, todėl greitai džiūsta. Poliesteris dažniausiai yra maišomas su vilna, medvilne linu ir suteikia audiniui tvirtumo, mažiau glamžosi. 

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s