Vilna ir jos rūšys

Bronte, Sicily, Italy

Kai kalbama apie siūlus ir mezgimą, dažniausiai, bent jau mano galvoje, ima suktis mintys apie vilną. Šis pluoštas kiekvienam siejasi su šiluma, jaukumu, natūralumu, gal šiek tiek su šiurkštumu. Visgi dabar siūlų pasiūla yra tikrai didelė, todėl vilna visai nebūtinai yra tik avies, arba tik šiurkšti, todėl kad nepasiklystume siūlų įvairovėje, pasižvalgykime po įvairias vilnų  rūšis:

  • Avies vilna
  • Merino vilna
  • Alpakos vilna
  • Angoros vilna
  • Kašmyro vilna
  • Mohera

———————————————————————————————————

Avies vilna

avis

Avies vilna – tai turbūt pati populiariausia vilnos rūšis, natūralus ir seniai naudojamas pluoštas. Nors  vilną užaugina ir kiti gyvūnai, būtent avių vilna yra pagrindinis vilnonių verpalų šaltinis. Vi̇lna yra minkšta, šilta, pralaidi orui ir gerai sauganti nuo temperatūrų kaitos. Vilnoniai drabužiai yra neteplūs ir beveik nesiglamžo. Sakoma, kad vilnos pluoštas atlieka natūralų mikromasažą, kurio metu gerinama kraujotaka, organizme vyksta atstatomieji procesai, greičiau sveikstama. O svarbiausia, kad su vilnoniu mezginiu šaltojo sezono metu visada bus šilta ir jauku. 

———————————————————————————————————-

Merino vilna

Flock of Merino Rams

Merino vilna – tai aukščiausios kokybės merinosų avių vilna. Merinosas – aukštų vietovių gyvūnas, kuris puikiai prisitaiko prie aplinkos sąlygų. Šios avys yra labai paplitusios Australijoje ir Naujojoje Zelandijoje. Iš vieno merinosų avino gaunama gerokai daugiau vilnos nei iš kitos veislės avinų, todėl varžybose dėl vilnos kiekio merinosams nebūtų lygių. Kaip ir kitų avių vilna, merinosų vilna turi savyje natūralaus riebalo lanolino, kuris pasižymi antibakterinėmis savybėmis. Drabužiai, pagaminti iš šios vilnos, sugeria ir išgarina drėgmę, puikiai leidžia odai kvėpuoti, palaiko pastovią kūno temperatūrą. Taigi, merino vilna turi visas vilnai būdingas gerąsias savybes, o be to ji yra be galo švelni ir minkšta, todėl labai tinka vaikučių ar šiaip jautrių vilnos šiurkštumui žmonių drabužiams megzti. Aprengtas merino vilnos rūbeliu vaikas niekuomet nesiskųs, kad drabužėlis „kanda“. 

———————————————————————————————————-

Alpakos vilna

Alpaca Huacaya Close-up

Alpakos vilna – prabangi vilna, kuri yra lengvesnė nei avies, švelni ir spindinti kaip šilkas. Alpaka yra kupranugarių šeimos porakanopis žinduolis, šiek tiek panašus į lamą tik mažesnis. Alpakos auginamos Ekvadoro, Peru, šiaurės Bolivijos ir šiaurės Čilės Anduose, kalnuose, esančiuose 3500 – 5000 metrų virš jūros lygio. Drabužiai iš alpakos vilnos yra švelnūs, minkšti, labai šilti ir patvarūs. Priklausomai nuo to, kokio amžiaus ir veislės yra alpaka, jos vilna vidutiniškai 4 – 6 kartus geriau išlaiko šilumą nei avies, yra labai tvirta, sunkiai veliasi ir lamdosi. Ši vilna neturi savyje lanolino, joje niekada neužsiveis kandys ir dulkių erkutės, todėl gali būti tinkama dėvėti alergiškiems žmonėms. Alpaka kerpama tik kartą per metus dažniausiai pavasarį ir taip, kad šis gyvūnas būtų apsaugotas nuo atšiaurių gyvenimo sąlygų. Kerpant alpaką gaunama vos 3 – 3,5 kg vilnos (pavyzdžiui, tam tikros veislės avys per metus užaugina 6 – 7 kg vilnos). 

Alpaca (Lama pacos) group above Laguna Viconga, Cordillera Huayhuash, Andes, Peru

Prisipažinsiu, tai mano itin mėgstamas pluoštas. Net plonas megztinis iš šios vilnos yra pakankamai šiltas. Kai pirmą kartą paėmiau į rankas 100 % alpakos vilnos siūlų kamuoliuką, jis buvo toks švelnus, toks malonus lietimui, kad dar ilgai nesinorėjo jo paleisti… Net tie siūlai, į kurių sudėtį įeina ne visas 100%, o tik tam tikra dalis alpakos vilnos, bus švelnesni nei įprasti avies vilnos verpalai. 

———————————————————————————————————-

Angoros vilna

angoros triusis2

Angoros vilna – tai Angoros triušių vilna. Angoros triušis kilęs iš Turkijos ir Juodosios jūros regiono. Tai pati minkščiausia ir ploniausia vilna, turinti palyginus ilgą plauką (ilgis gali siekti net 5- 6 cm). Kasmet nuo Angoros triušio nukerpama 0,9 – 1,1 kg vilnos. Angoros vilna nėra labai patvari, todėl dažnai yra maišoma su kitais pluoštais. 

————————————————————-

Kašmyro vilna

kasmyro ozka

Kašmyro vilna – tai turbūt pati prabangiausia vilna, gaunama iš Indijoje, Kinijoje, Tibete, Mongolijoje ir dar keliose šalyse auginamų Kašmyro ožkų. Vilnos plaukas yra cilindro formos ir turi švelnų, šilkinį blizgesį. Kašmyras yra labai lengvas ir šiltas. Prabangiųjų audinių žaliava yra minkštas apatinis Kašmyro ožkų plaukas, kuris yra ne kerpamas kaip avių, o atsargiai iššukuojamas.  Iš ožio pavyksta iššukuoti 150 – 200 g, o iš ožkos – vos 100 g tinkamos žaliavos. Aukščiausios kokybės kašmyras gaunamas vidinės Mongolijos regione. 

———————————————————————————————————–

Mohera

France, Haut Rhin, Wasserburg, The Chevrotiere, farming and tailoring fabrics or knit mohair, Angora Goat, mother and young, grazing, spring

Mohera – vilna, gaunama iš Angoros ožkų, kurios pirmiausiai buvo auginamos Mažojoje Azijoje, o šiandien jų galima rasti ir Ispanijoje, Pietų Afrikoje, Australijoje. Mohera yra minkšta, švelni ir tvirta, todėl siūluose ir audiniuose jos dažnai būna daugiau nei angoros vilnos. Mohera dažnai verpiama su rišančiuoju siūlu (šilku, nailonu, poliamidu), nes jos pluoštas pats atsiskiria į atskirus plaukelius, todėl pagaminti 100% moheros siūlų neįmanoma. Labiausiai vertinamas yra moheros vilna su šilku, nes toks pluoštas yra naturalus, švelnus ir turi šilkinį žvilgesį. Dideli ir glotnūs moheros pūkai verčia šią vilną žvilgėti, padeda sugerti ir gražiai atspindėti dažus. Pati prabangiausia ir gražiausia mohera (Kid Mohera) yra gaunama iš Angoros ožkos ožiuko jo pirmo kirpimo metu. 

 

1 mintis apie „Vilna ir jos rūšys“

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s