Kiti natūralūs pluoštai

Vilna yra tinkamiausias pluoštas šaltojo sezono mezginiams, bet orams atšilus, storus ir šiltus rūbus visada norisi kišti į patį toliausią spintos kampą. Tuomet vilna užleidžia vietą lengviems ir ploniems mezginiams bei nėriniams. Pavasariniai ir vasariniai rūbai dažniausiai yra mezgami iš medvilninių siūlų, tačiau medvilnė yra ne vienintelis natūralus pluoštas, tinkantis karštai vasaros dienai. 

Prie natūralių pluoštų priskiriami šie:

  • Medvilnė
  • Merserizuota medvilnė
  • Linas
  • Šilkas
  • Viskozė

medvilne_1

Medvilnė – augalinis pluoštas, gaunamas iš vilnamedžio genties augalų sėklas gaubiančio audinio. Medvilnės pluoštas dažniausiai perdirbamas į siūlus, kurie tinkami minkštų ir orui pralaidžių audinių gamybai. Medvilnė yra labai švelni, todėl ją galima dėvėti ant nuogo kūno. Mezginiai ar nėriniai iš šio pluošto puikiai tinka šiltajam metų sezonui, yra patvarūs ir paprastai skalbiami, nes medvilnės verpalai yra pakankamai atsparūs aukštai temperatūrai. 

————————————————————————————————————-

Merserizuota medvilnė – tai specialaus siūlų apdailos būdo (merserizavimo) paveikta medvilnė. Merserizuojant pluoštas yra apdorojamas šarminėmis medžiagomis (paprastai natrio šarmu), kurias vėliau išplovus ar išgarinus pluoštas labiau blizga, yra stipresnis, geriau sugeria drėgmę ir lengviau nusidažo. 

————————————————————————————————————

Yarns and Wool

Linas – vienas iš seniausių pluoštų, kurio paruošimas verpimui yra gan daug darbo reikalaujantis procesas, susidedantis iš valymo, mirkymo, džiovinimo, smulkinimo, brukimo ir šukavimo. Lininiai verpalai yra labai stiprūs, labai gerai sugeria drėgmę, rūbai iš lino itin tinkami dėvėti karštą vasaros dieną. Tačiau lininiai siūlai yra gana sunkiai nudažomi ar išbalinami, todėl dažnai būna natūralios – pilkai rusvos – spalvos. 

————————————————————————————————————–

silkas

Šilkas – šis taurus pluoštas, gaunamas iš įvairių šilkaverpio rūšių kokono gijų. Šis pluoštas buvo žinomas jau prieš tūkstančius metų ir yra vis dar plačiai naudojamas iki šiol. Natūralus šilkas dažniausiai yra prabangos ženklas. Šilkas yra minkštas, švelnus, puikiai reguliuoja šilumą, šildo, kai šalta ir vėsina, kai karšta. Šilkas neerzina net jautriausios odos, nes turi savyje medžiagą sericiną – šilko klijus, kurie pasižymi gydomuoju poveikiu alergiškai, jautriai ir sudirgusiai odai. Tai tamprus, stiprus, atsparus įvairiems mikroorganizmams siūlas. Paprastai šilko siūlai yra įtraukiami į sudėtį su kitais pluoštais – vilna, mohera, medvilne, viskoze. 

————————————————————————————————————-

viskoze

Viskozė – seniausias dirbtinis pluoštas. Tačiau jį galima vadinti natūraliausiu iš visų dirbtinių pluoštų, kadangi jis yra gaminamas iš celiuliozės, kuri savo prigimtimi yra laikoma natūralia. Viskozė – tai ne sintetika. Viskozė gerai praleidžia orą, turi blizgesį, yra švelni, gali būti nudažoma įvairiomis spalvomis. Mezgant vien iš viskozės, mezginys labai stipriai išsitampytų, todėl ji dažnai yra maišoma su kitais tvirtais pluoštais. 

 

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s