Mezgimo siūlų ypatumai, Mezginiai suaugusiems, Siūlų apžvalgos

Mezgimas “tarp eilučių“ – viliojanti 2 km kelionė siūlų spalvomis

Jau ne kartą teko pastebėti, kad mezgimo Scheepjes Whirl siūlų ritiniais galimybės iš esmės beribės. Net patys paprasčiausi mezginiai ar nėriniai, paėmus vis kitą spalvą į rankas, gaunasi skirtingi. Spalvos bei ypatingai gerai bei nuosekliai sukurti jų perėjimai ir yra šių siūlų paslaptis, o mes tarsi lobio ieškotojos įsitraukiame į šį intriguojantį žaidimą. Jei iš paprastų siūlų mezgamą randarbį vakare, merkiantis akims, ramiai padėtume į šalį ir nueitume sapnų karalystės link, tai mezginį iš Whirl siūlų, žinau, daugelis iš mūsų didelėmis valios pastangomis paleidžiame iš rankų tik tada, kad pasiekiame “dar vieną“ spalvų sujungimą… taip, spalvos kuria neįtikėtinai žaismingą intrigą. Tačiau įsivaizduojate, koks įdomumas apima mezgant dviem ritiniais iš karto! Spalvų, jų sujungimų, mezgimo įdomumo ir džiaugsmo šiuo atveju mes gauname dvibubai 🙂

Read ir Crochet Between The Lines idėjos – tiek mezgiančioms, tiek neriančioms

Crochet Between the Lines (nėrimui) ir Read Between the Lines idėjos priklauso talentingai Canadutch tinkalaštininkei, kuri puikiai įžvelgė sėkmingo mezgimo dviem Whirl ritiniais galimybę. Ši idėja prasidėjo ir atsiskleidė skarose – pakankamai paprastame, daugelio mėgiamame plačiai pritaikomame rankdarbyje, kuriame galima lengvai sekti ir mėgautis raštu ir spalvų kaita. Projektas buvo toks sėkmingas ir taip plačiai pasklido po socialinius tinklus, kad Scheepjes kompanija išleido du Yarn After Party žurnaliukus. Tad norinčios šia idėja pasidomėti daugiau ir sužinoti smulkiai (anglų kalba) kaip megzti ar nerti tokią skarą, informaciją gali rasti čia:

 • Ko reikia tokiai nertai arba megztai CBTL/RBTL skarai:
  • 2 Jums labiausiai patinkančių ir, Jūsų manymu, derančių tarpusavyje, Whirl ritinukų;
  • virbalų ar vąšelio – nors dažniausiai vakarinėje Europos dalyje Whirl siūlai yra mezgami arba neriami 3,00 mm virbalais ar vąšeliu, tačiau mes ir mūsų klientės esame nusprendę, tai toks storis yra per didelis ir šie projektai geriausiai pavyksta mezgant 2,25 – 2,75 mm virbalais ar neriant 2,00 – 2,50 mm vąšeliu.

Besinaudojančios Instagram socialiniu tinklu, gali į paiešką įvesti trumpinius #cbtl bei #rbtl ir tikrai rasite begalę pavyzdžių, kaip atrodo įvairiomis spalvomis mezgamos tokios skaros.

Šį kartą nertą skarą paliksime šiek tiek nuošalyje, nes vienu metu išbandyti abu projektus ir sumegzti 4 Whirl ritinius yra nemažas iššūkis, tačiau informacijos yra pakankamai daug, nėrinys itin gražus, tad išsiaiškinti procesą norinčios visada gali savarankiškai. O mes leidomės į gana ilgą 2 km siūlo kelionę pasitelkę virbalus, taigi į Read Between the Liles idėją/RBTL (angl. – Skaityk tarp eilučių) idėją galime pažvelgti gerokai iš arčiau.

Mezgimo “tarp eilučių“ raštas arba nuo ko pradėti

Rašto schema/vaizdinė medžiaga/aprašymas

Scheepjes nuotrauka

Šis raštas yra itin įdomus ir tikrai vertas Jūsų dėmesio. Beje, kad ir kaip sudėtingai tie chameleoniniai spalvų perėjimai atrodytų žiūrint į mezginių nuotraukas, viskas yra pakankamai paprasta net nedidelę mezgimo patirtį turinčiai moteriai. Šiek tiek įgudusi mezgėja raštą lengvai išlukštens vos įdėmiau pažvelgusi į geros kokybės nuotrauką. Mezgančios su Youtube į paieškos laukelį turėtų įvesti shadow knitting arba illusion knitting ir gaus išsamios vaizdinės maždiagos kaip čia viskas taip įdomiai gaunasi. Norinčios preciziškai tikslaus aprašymo ir gliaudančios angliškus mezgimo aprašymus kaip riešutus, gali įsigyti aukščiau minėtus Scheepjes Yarn After Party žurnaliukus arba parsisiųsti minėtą analogišką aprašymą iš Ravelry tinklapio (nuorodos buvo įkeltos aukščiau).

Kaip sukuriamas iliuzinio/šešėlinio mezgimo rašto “fenomenas“

Didelės paslapties čia nėra. Viskas kuriama rašto reljefo ir spalvos pagalba. Kiekvienu Whirl ritiniu (pavadinkime juos A ir B ritiniais) pakaitomis tolygiai yra mezgama po 2 eilutes (tiek mezgant pirmyn – atgal, tiek ratu nuo viršaus), t. y.:

1 eilutė: A spalvos siūlų mezgama vien geromis akimis;

2 eilutė: A spalvos siūlu mezgama kaitaliojant gerąsias ir blogąsias akis, pavyzdžiui, 10 g. a., 10 bl. a., 10 g. a., 10 bl. a. ir t. t.,

3 eilutė: B spalvos siūlu mezgama vien geromis akimis;

4 eilutė: B spalvos siūlu mezgama kaitaliojant gerąsias ir blogąsias akis, tačiau čia reikia sukeisti jas “šachmatiškai“, t. y. kur A spalvos siūlu buvo 10 gerų akių, B spalvos siūlų turi būti 10 blogų akių ir t. t.

Kitaip tariant:  jei A spalvos siūlu buvo 10 g. a. , 10 bl. a , 10 g. a., 10 bl. a., tai mezgant B spalvos isūlu turi būti: 10 bl. a., 10 g. a., 10 bl. a., 10 g. a. ir t. t.

Jei kam ši vieta atrodo sunkiau suprantama, pasižiūrim į nuotrauką (paspaudus ant jos, nuotrauka pasididina). 

Ir viskas. Daugiau nėra jokios paslapties. Mezgate kas antroje eilutėje šachmatiškai kaitaliodamos gerų ir blogų akių raportus, o visą kitą darbą sėkmingai ir su įkvėpimu padaro pereinamų spalvų siūlai (šiuo atvjeu – Whirl ritiniai). Dar vienas dalykas, ko reikės pradėjus šį projektą – tai kantrybė. Ir ne tik dėl to, kad turėsite sumegzti 2 km pakankamai plono siūlo. Kantrybė reikalinga todėl, jog pats rašto ir Jūsų mezginio grožis atsiskleis tik gerokai padirbėjus, t. y. sumezgus daugau siūlų ir žymiai pasikeitus spalvoms. Tiesą pasakius, kaip galiausiai atrodys Jūsų mezginys, pamatysite tik mezginį pabaigusios, nesvarbu, kokią lakią vaizduotę turėtumėte. Tai irgi viena iš šio mezgimo paslapčių ir intrigų – nepaleisti Jūsų dėmesio iki pat mezginio pabaigos. Ir tai pats geriausias būdas 2 km siūlo mezgimą įveikti ne kaip varginantį maratoną, o kaip lengvą pasibėgiojimą gaivų vasaros rytą.

Kaip pasirinkti tinkamas Whirl spalvas

Scheepjes nuotrauka

Prieš pradėdama megzti savo pirmą Read Between The Lines projektą Instagram’e su #CBTL bei #RBTL paieškos trumpiniais peržiūrėjau tikrai begalę mezginių/nėrinių, siekdama suprasti, kurie ritiniai tarpusavyje dera geriausiai. Tačiau, kuo daugiau rankdarbių mačiau, tuo darėsi aiškiau: nevykusių derinių paprasčiausiai nėra! Tiesiog vieni Whirl ritiniai dera taip, kad patinka daugeliui, o kiti tampa itin individualiu sprendimu ir džiugina konkrečios moters širdį ir akis. Tačiau visi jie yra geri, nes pasirinkdami siūlus mes prisiliečiame prie konkrečiai mums mieliausiu tonų, pasineriame į mums artimų atspalvių vandenyną ir geriame mums skaniausius spalvų kokteilius. Tad ar gali toks derinys, kuris mums suteikia sparnus, būti nevykęs? Greičiausiai ne 🙂

Pradedant RBTL projektą, spalvas galima derinti keliais būdais:

 • pasirinkti Jums patinkančius ir Jūsų manymu derančius 2 skirtingus Whirl ritinius (pats įdomiausias būdas ir pati spalvingiausia kelionė);
 • pasirinkti 2 vienodus Whirl ritinius ir pradėti megzti paėmus vieno vidinę, o kito išorinę giją (čia mezginys tarsi persidengs veidrodiniu būdu; tai pakankamai saugus pasirinkimas, kai bijoma suklysti ar pasiklysti spalvose);
 • pasirinkit 1 Whirl ritinį ir prie jo derančius Whirlette vienspalvius ritinukus (čia vienspalvis Whirlette kaip rėmai “laikys“ visą mezginį pasikartojančiu vienspalvių juostelių pavidalu, o Whirl gijos pamažu ir nuosekliai suteiks mezginiui spalvų).

Dar keli pastebėjimai apie spalvų pasirinkimą:

 • kiekviename Whirl ritinyje yra vienodas skaičius spalvinių perėjimų, tad derindamos ritinukus,
  Scheepjes siūlomi deriniai

  pabandykite mintyse suglausti I ritinio vieną stambesnę spalvų grupę su II ritinio spalvų grupe ir pagalvoti, kaip tos spalvos kartu “suskambės“. Įsivaizduokite, ar norite pradėti megzti abu ritinius nuo tamsesnių/ ryškesnių spalvų ir leisti mezginiui šviesėti, o gal atvirkščiai: vieno ritinio tamsesnė gija pradėta megzti su kito ritinio šviesesniąja leis išlaikyti nuolatinį kontrastą ir mezginio ryškumą visame rankdarbyje.

 • Jei rinksitės abu ryškius ritinius, mezginys be abejo bus kontrastingas ir išraiškingas. Tačiau jei renkatės vieną ramesnių spalvų ritinį, kitą galite drąsiai imti ryškesnį – dėl rašto reljefo ir chameleoninio jo efekto ramesnis ritinys visada “nugesins“ ryškesnio ritinio spalvas. Kartu ryškesnis ritinys suteiks ramioms spalvoms išraiškos – taip gaunasi itin harmoningi deriniai.

Galvodama apie savo mezginį, rinkausi iš šių derinukų:

Akivaizdu, kad Lavenderlicious spalva dominavo beveik visur, o kitos pasirinkimas tapo nemenka užduotimi. Tačiau, kai kartu sudėjau Lavenderlicious ir Melting Macaron ritinius, atrodo, net akyse prašviesėjo 🙂 Tad pagrindinis patarimas: besirinkdamos spalvas, įsiklausykite, ką sako Jūsų širdis. Kartais Jums tinkantį, derantį ar tiesiog Jums reikalingą derinį galima paprasčiausiai pajausti.

Kas dar svarbu RBTL mezginyje?

Mezgimo akių žymekliai

Nors girdėjau įvairių nuomonių, tačiau mezgimo akių žymekliai tarp akių pasikeitimų man buvo itin naudingas dalykas. Iš pradžių bandžiau megzti be jų, kad netrikdyčiau mezginio malonumo, tačiau teko kiekvieną kartą sekundei kitai vis stabtelėti, kad įsitikinčiau, ar tikrai jau reikia keisti mezginio akis. Tai labai stabdė mezgimo greitį. Tad kaip ir rekomenduojama, susikabinau kas 10 akių (nes kas tiek pradžioje keitėsi raštas) žymeklius ir darbas gerokai pagreitėjo – iš karto buvo aišku, kur reikia keisti raštą. Beliko tiek permėtinėti žymekliukus nuo vieno virbalo ant kito ir mėgautis mezgimu.

Rašto platinimas

Kaip mezgant platinti RBLT skarą, atidesnė mezgėja iš karto supras pažvelgusi į nuotrauką. Tai yra tas skarų tipas, kurios pradedamos nuo kelių startinių 3-4 akių ir tada tolygiai platinamos, viename skaros krašte iš gerosios pusės vis pridedant po vieną akį (kitas kraštas lieka tiesus). Ir taip mezgama iki tol, kol pasibaigia siūlai. Konkretų aprašymą rasite aukščiau nurodytose Yarn After party žurnaliukuose ar Ravelry tinklapyje (žr. nuorodas, įkeltas straipsnio pradžioje). Beje, megzdamos skarą, nepamirškite tiesiai einančiame krašte palikti pastovų/nekeičiamą pagal raštą ripso akių kraštą – taip skaros kraštas nesiries.

Nusprendusi šią RBLT idėją panaudoti kiek kitokiame mezginyje – suknelėje, mezgamoje ratu nuo viršaus, platinau raporto viduryje pridėdama po vieną akį (jei yra 10 gerų akių, tai mezgiau 5 akis – 1 pridėjau – mezgiau kitas 5 akis). Iš blogosios mezginio pusės pridėtą akį išmezgus kaip persuktą, skylutės beveik nesimatė, tad, manau, tokiu paprastu būdu mezginį galima išplatinti gražiai ir pakankamai plačiai.

Mezginio dydis  – skara, megztukas ar suknelė?

2 Whirl ritiniai yra daug – juk tai net 2 km (2000 m) siūlo! Toks kiekis siūlo leidžia leistis į ilgą nuostabių spalvų kelionę ir iš esmės išpildyti pačių įvairiausių rankdarbių idėjas.

Šis raštas ir jo kuriamas įspūdis yra unikalus ir gražiai atsiskleidžia įvairiuose mezginiuose. Skara yra tas padrindinis “meditacinis“ mezginys, kurį mezgant nereikia daug galvoti ar modeliuoti – tiesiog tolygiai platinate vieną kraštą, sekate gerų – blogų akių kaitą ir mėgaujatės spalvinėmis gamomis. RBTL skara gaunasi jaukiai milžiniška – į ją susisiausite visaip kaip kaip tik norėsite.

Bet lygiai taip pat puikiai šiuo būdu mezgant spalvinasi ir suknelės, tunikos ar megztukai. Tik čia, nors ir esu didelė mezgimo atskiromis dalimis mėgėja (vis dar 🙂 ), rekomenduočiau rūbą megzti ratu nuo viršaus. Tai gali būti užsegamas ar užsivelkamas per galvą mezginys, tačiau visais atvejais bus daug paprasčiau spalvas “paleisti“ ratu nuo viršaus. Nes 2 Whirl ritinius atidalinti taip, kad gautumėte vienodas nugaros, priekio dalis ir dar rankoves būtų tikrai nemenkas iššūkis.

2 Whirl ritiniai yra puikus siūlų kiekis M dydžio suknelei. M dydžio megztukui, jei nenuvyniosite šiek tiek siūlų rankovėms, o megsite nuo viršaus taip, kaip eina siūlas, sunaudosite iš esmės tik po pusę kiekvieno ritinio. Tad šiuo atveju geras variantas būtų 1 Whirl ritinys ir prie jo derantis mažasis Whirlette ritinukas – taip siūlus sunaudosite optimaliausiai. M dydžio tunikai (neskaitant rankovių) susimegs po 2/3 ritinio.

Rašydama apie siūlų sunaudojimą M dydžio mezginiams, galvoje turiu apytiksliai 264 akių pločio, kartu imant nugarą ir priekį, mezginį (22 raportai po 12 akių).

Savo mezgamos suknelės kaklą pradėjau užsidėjus 120 akių ir pasirinkau 2,25 mm virbalus. Ir tada aplink ratu iki finišo! Prisijunkite ir Jūs. Ši mezgimo idėja yra neapsakomai įdomi!

Intensyviai padirbėjus apie 1,5 mėnesio, gavosi štai toks rezultatas:

Taigi kas – skara, megztukas ar visgi suknelė? 🙂

Linkėjimai,

Milda

P. S. jei turite klausimų, rašykite man info@siltassiulas.lt

Advertisement

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s