Mezgimo siūlų ypatumai, Mezginiai suaugusiems, Siūlų apžvalgos

Spalvingo rudens matematika arba kaip megzti skarą?

Kiekviena mezganti moteris žino, kad mezgimo siūlų būna įvarių. Vienus išbandžius nurimsta smalsumas ir apima ramybė. Kitus išmezgus supranti, kad ateityje dar norėsi vieno kito mezginio iš jų. Bet yra ir dar viena kategorija. Tai siūlai, turintys savyje tokį sunkiai paaiškinamą magijos užtaisą, kad juos išbandžius, įtraukia tarsi koks sūkurys, ir nei tu jų, nei jie tavęs nebenori paleisti.

Viena iš Scheepjes Whirl spalvų – 774 Salted Caramel Matcha

Būtent taip nutiko su rugpjūčio pradžioje mūsų el. parduotuvėje pasirdžiusiais olandiškais Scheepjes Whirl siūlais. Jie taip žaismingai įsisuko į mūsų lentynas, mintis bei širdis, kad atrodė, jog viskas ėmė tėkėti spalvingu ir sūkuringu ritmu, tarsi vasara būtų tik prasidedanti. Viena mezginio idėja keitė kitą ir atrodė, jog tai, visiškai priešingai nei rudens pasitikti pasukusi vasara, niekada nesibaigs. Tačiau diena iš dienos saulėlydžiai darėsi vis ankstyvesni, saulę ir dienos šilumą itin greitai keitė vakaro vėsa, pievos ir miškai tarsi besiruošdami į vasaros išleistuvių šventę ėmė dabintis voratinkliais. Visa gamta žadėjo, kad ruduo tikrai ateis. Ir tai nebuvo esminė  problema. Tegul ateina. Su savimi ruduo atsineša nostalgišką nusiraminimo nuotaiką, ypatingą gamtos spalvų gamą.  Nuo jūros, ežerų, iš kaimų ir sodybų mes imame anksčiau grįžti namo, kuriame žininius, verdame šiltas kvapnias arbatas, kalbamės, dalinamės įspūdžiais, sėjame kitos vasaros svajones. Tačiau kad ir kaip tai būtų gerai, ką daryti, jei šį kartą net artėjant rudeniui vis dar nesinorėjo paleisti iš rankų tų spalvingų medvilninių siūlų ritinių?

Whirl + mohera = jaukumas ir šiluma

Matematika buvo labai paprasta. Reikėjo sugalvoti, ką pridėti prie Whirl gijos, kad gautume ne tik spalvas, bet ir pakankamai šilumos. Jau ne kartą esu pastebėjusi, kad geriausios idėjos dažniausiai gimsta visiškai spontaniškai. Jos išdygsta tarsi iš niekur ir išauga į tokį aiškų vaizdą, kad tau tarsi nelieka pasirinkimo, kaip tik imti ir leisti tai idėjai augti.


Scheepjes Mohair Rhythm rusvai pilkšvas siūliukas tarsi pats ėmė ir prilipo prie Whirl Green Tea Tipple ritinuko. Meluočiau, jei sakyčiau, kad ypatingai aiškiai mintyse mačiau būsimo mezginio galutinį vaizdą, bet buvau tikra, kad sudėjus šiuos du siūlus kartu, gausis kažkas visiškai kitokio, itin įdomaus, šilto ir be abejo visiškai tinkančio artėjančiam rudeniui. Turėjau įtarimą, kad mohera su savo gausiu pūku tarsi šydas prigesins Whirl spalvas, tačiau jos vis tiek persilies per visą mezginį kaip akvareliniai dažai dailininko paveiksle. Taip ir nutiko.

“Privalomąją“ tamsiai pilką ritinuko dalį išmezgiau greitai lyg daryčiau ne itin įdomius namų darbus. Pagaliau pasiekusi pirmą mažytę, vos juntamą, tačiau jau visgi “spalvotą“ žalsvai melsvą giją, sulėtinau mezgimo tempą ir ėmiau mėgautis procesu. Mezgėsi nepaprastai maloniai! Papildomo siūlo pridėjimas yra tikra atgaiva tiems, kurie kaip ir aš visada pirmenybę atiduoda šiek tiek storesniems siūlams. Ta papildoma moheros gija suteikė tokį gerą storį, kad atrodė, jog siūlai mezgasi patys, o tu tik laikai virbalus ir geri besikeičiančias spalvas akimis ir mintimis.

Taigi gerai padirbėjus pora savaičių (žinau, daugelis iš Jūsų tokį mezginį nuemgztų žymiai greičiau) su nekantrumu nuleidau paskutines mezginio akis ir pirmą kartą išskleidžiau skarą per visą jos dydį… tada ištiesiau į šonus rankas, paimdama į vieną ranką vieną, o kitą – kitą skaros galą ir nedrąsiai, tarsi nenorėdama sudrumsti akimirkos, visa susisiaučiau į tą spalvotą moheros ir medvilnė debesį… Jausmas buvo nepakartojmas! Spalvos nuo pilkos taip gražiai liejosi į tamsiai žalią, jog atrodė, kad aš ne mezgiau, o įmerkiau skaros kraštą į tamsiai žalius dažus… O šiluma, su kiekviena sekunde vis labiau ir labiau gaubianti mane, buvo tokia maloni, jog supratau, kad turint tokį mezginį, bet koks rudens oras bus šiltas ir jaukus.

Kaip megzti trikampę skarą?

Megzti tokias trikampes skaras yra ypatingai paprasta ir man jos tikrai itin patinka. Tokios paprastos skaros mezgimas tampa tarsi meditacija: mezgi lengvai, vienodai, vis labiau ir labiau didėjančią eilutę, gėriesi spalvomis ir mėgaujiesi mezgimu. Ir viskas. Ir nieko daugiau. Nereikia nieko galvoti, modeliuoti ar nuolatos matuotis. Kartais tokių mezginių labai reikia. Tiesiog atsipalaidavimui nuo visko, kas yra sudėtinga.

Kaip megzti tokią skarą praeitą vasarą mane pamokė viena klientė ir aš visada būsiu jai už tai be galo dėkinga (miela Vilma P., linkėjimai 🙂 ). Nes taip į mano mezginius atėjo skara. Taigi jai leidus, įdedu aprašymą nuo ko reiktų pradėti. O žinant šią pradžią, patikėkite manimi, toliau viskas eina kaip sviestu patepta:

Pati pradžia:

Pradžiai mums reikia 9 akių. Kraštinės akys paprastai būna 3 ir jos mezgasi ripsu (iš abiejų pusių geromis akimis). Centrinė akis yra viena (1).

Pirmiausia reikia užsidėti 3 akis ant pagalbinio siūlo*, tada jas išmegzti geromis akimis jau pagrindiniu siūlu, mezginį apsukti ir geromis akimis išmegzti 3 akis. Taip reikia tęsti dar 6 eiles, nes mums reikalingi 3 kraštiniai “dantukai“, kurie susidaro kraštuose visas tris akis mezgant ripsu. Dabar ant  dešinio virbalo turim 3 akis, iš krašto pakeliam dar 3 akis jas išmezgant geromis akimis ir, atardžius pagalbinį siūlą, surenkam dar 3 akis, jas išmezgant geromis akimis.

Mezginį ir visas akis mezgam geromis akimis.

Dabar prasidės skaros mezgimas:

I eilė: 3 geros ak. (kraštas), 1 uždėjimas, 1 gera ak., 1 uždėjimas, 1 gera ak. (centras), 1 uždėjimas, 1 gera ak., 1 uždėjimas, 3 geros ak. (kraštas);

II eilė: 3 geros ak. (kraštas), 7 išvirkščios ak., 3 geros ak. (kraštas), t. y. skaros išvirkčioji pusė mezgama pagal raštą, tik kraštinės ripsu;

III eilė: 3 geros ak. (kraštas), 1 uždėjimas, 3 geros ak., 1 uždėjimas, 1 gera ak. (centras), 1 uždėjimas, 3 geros ak., 1 uždėjimas, 3 geros ak. (kraštas);

IV eilė: 3 geros ak. (kraštas), 11 išvirkščių ak., 3 geros ak. (kraštas);

V eilė: 3 geros ak. (kraštas), 1 uždėjimas ir t. t.

Pastaba: reikia atsiminti, kad kiekvienoje eilėje iš gerosios pusės 1 papildoma akis yra uždedama iš karto po 3 gerų krašto akių, po vieną akį uždedama iš abiejų pusių aplink centrinę akį (1 uždėjimas – centrinė ak. – 1 uždėjimas) ir 1 papildoma akis prieš 3 geras kito krašto akis. Taip kievienoje eilėje iš gerosios pusės didiname skarą vis 4 akimis. Blogoji/išvirkščioji pusė visada mezgama pagal raštą, nepamirštant išmegzti visų papildomai gerojoje pusėje uždėtų akių.

*Apie pagalbinį siūlą: galima daryti taip: užsidėti 3 akis bet kokiu kitu nei skaros siūlu, šiek tiek pamegzti kelias eilutes ir tada prijungti ir toliau megzti jau skaros siūlu. Tada ta kitokį – pagalbinį – siūlą nuardome ir gauname 3 “laisvas“ akis, kurias veriame ant virbalų ir kurios tampa trimis iš 9 mūsų skaros pradžios akių.

Paprasta, ar ne? Reikia tiesiog paimti virbalus su siūlais ir papandyti. Praktikoje atrod daug paprasčiau nei užrašyta eilutėmis juodu ant balto.

Kadangi tiek medvilniniai Whirl, tiek Mohair Rhythm siūlai yra to paties Scheepjes gamintojo, jų spalvos puikiai dera tarpusavyje. Parinkome kelis galimus derinius, kai sudėjus spalvinga Whirl ritinį su moheros kamuoiukais, turėtų gautis tikrai kažkas itin gražaus ir įdomaus. Tačiau tokių derinių gali būti dar gausybių gausybė. Megant šiais spalvingais siūlais supranti, kad fantazija iš tiesų gali neturėti ribų. O jeigu paprasčiausiai nemėgstate moheros – imkite bet kokį kitą – alpakos, merino ar tiesiog minkštos avies vilnos – plonytį lace tipo (apytiksliai 50 g/400 m) siūliuką arba tiesiog protingai sunaudokite namie turimus plonyčių siūlų likučius.

Norėdami apžiūrėti atidžiau, paspauskite ant patikusios nuotraukos.

Keli pastebėjimai apie Whirl + mohera skarą:
 • šiai skarai prireikė 1 ritinio Scheepjes Whirl 754 Green Tea Tipple siūlų ir 5 vnt. Mohair Rhythm 674 Robotic spalvos;
 • megzta 3,5 mm KnitPro Zing virbalais (kuo ilgesnis valas, tuo geriau, tad smagu megzti būtų net su 150 cm valu);
 • iš 1 ritinio Whirl, t. y. 1000 m siūlų pridėjus moherą gaunasi tikrai didžiulė ir šilta skara. Dydis išblokavus: 200 cm x 125 cm x 125 cm;
 • skara gaunasi ypatingai minkšta ir turi žavų kritimą;
 • taip sudėjus du siūlus galima megzti ne tik skaras, puikiai atrodys ir šiltos suknelės ar megztukai;
 • megzti šiuo deriniu yra ypatingai smagu!

Kartais pagalvoju, kur slypi Whirl siūlų paslaptis, kad nuo jų taip sunku atsitraukti… ir manau, kad be siūlų kokybės ir smagumo mezgant, magiškus kerus čia skleidžia spalvos! Pasirinkę mylimiausią ritinuką ir pasinėrę į mezgimo procesą, gaunatę tokią gilią spalvų terapiją, kad širdis uždainuoja!

Gerų įspūdžių renkantis ir mezgant. Gražios kelionės į spalvų karalystę! Jei bekeliaujant kils klausimų, visada rašykite info@siltassiulas.lt.

Linkėjimai,

Milda

 

4 mintys apie „Spalvingo rudens matematika arba kaip megzti skarą?“

  1. Laba diena, galima megzti ir be pagalbinio, tiesiog su juo aiškiau matyti, nuo kurios vietos reikės surinkti 3 akis, reikalingas kraštui. Galima iš karto uždėti pradžią pagrindiniu siūlu ir paskui jį patį nuardyti norint gauti tris akis iš ripsinio kraštelio pradžios. Jei kils kokių klausimų, rašykite man čia info@siltassiulas.lt
   Milda

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s